Yageo Group C315C152K1R5TA7303
Ceramic capacitor, 1.5 nF, 100 V (DC), ±10 %, radial, pitch 2.54 mm, X7R, C315C152K1R5TA7303
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C315C152K1R5TA7303.
IHS
Datasheet19 pages2 years ago
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Stock
33,265
Authorized Distributors
4
Capacitance
1.5 nF
1.5 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Dipped
Radial
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
3.14 mm
3.14 mm
Introduction Date2009-07-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC410C152K1R5CA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0015uF, Through Hole Mount