Yageo Group C1812C105K5RAC7210
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 1uF, Surface Mount, 1812
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1812C105K5RAC7210.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
Master Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+47.84%
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 µF
1 µF
1 µF
Dielectric
X7R
X7R
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
1.3 mm
1.3 mm
1.3 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
50V 1uF X7R ±10% 1812 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS