Yageo Group C1210C104M2RAC7800
Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 20% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1210C104M2RAC7800.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,344
Authorized Distributors
4
Capacitance
100 nF
100 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1210
Voltage Rating (DC)
200 V
200 V
Tolerance
20 %
20 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C1210C104M2RAC7800 provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Surface Mount, 1210
1210 ceramic capacitor 200V 100nF 20%