Yageo Group C1206X222KBRACAUTO
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 630V 2200pF X7R 1206 10% Flex AEC-Q200
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1206X222KBRACAUTO.
IHS
Datasheet22 pages2 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-31.69%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,007
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.2 nF
2.2 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
630 V
630 V
Tolerance
10 %
Height
1 mm
1 mm
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2012-08-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C1206X222KBRACAUTO provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 630V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1206
Cap Ceramic 0.0022uF 630V X7R 10% Pad SMD 1206 Flexible Termination 125C Low ESR Automotive AEC-Q200 T/R
1206 (3216Metric) SMD Auto X7R HV Flex 630V 2200pF ±10% X7R
CAP, AEC-Q200, 2200PF, 630V, MLCC, 1206; Capacitance: 2200pF; Voltage Rating: 630V; Ceramic Capacitor Case: 1206 [3216 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 10%; Dielectric Characteristic: X7R; Product Range: AEC-Q200 X Series FT-