Yageo Group C0805X101K1GACAUTO
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 100pF C0G AUTO 10% Flex
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0805X101K1GACAUTO.
3 month trend:
-1.05%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Stock
40,910
Capacitance
100 pF
100 pF
100 pF
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
10 %
10 %
Introduction Date2012-11-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C0805X101K1GACAUTO provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0001uF, Surface Mount, 0805
Cap Ceramic 100pF 100V C0G 10% SMD 0805 125°C Paper T/R
Avnet Japan
100pF ¡À10% C0G(NP0) 100V 0805 2mm*1.25mm*1.25mm
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0805