Yageo Group C0805C272K5RACAUTO
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 2700pF X7R 0805 10% AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0805C272K5RACAUTO.
IHS
Datasheet26 pages2 years ago
Upverter
Newark
Farnell
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-21.95%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.7 nF
2.7 nF
2.7 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %