Yageo Group C0603C331J5RAC
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00033uF, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0603C331J5RAC.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
CAD Models
Download Yageo Group C0603C331J5RAC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
5,711
Authorized Distributors
0
Capacitance
330 pF
330 pF
330 pF
Dielectric
X7R
X7R
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
5 %
5 %
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C0603C331J5RAC provided by its distributors.
CAP CERAMIC 330PF 50VDC X7R 5% 0603 SMD