Knowles 251R15S560JV4E
Capacitor, Ceramic, 56pF, 250VDC, 5-% Tol, 5+% Tol, NP0-TC Code, -30, 30ppm-TC RoHS Compliant: Yes
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Knowles 251R15S560JV4E.
IHS
Datasheet12 pages3 years ago
Newark
Farnell
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-40.41%
CAD Models
Download Knowles 251R15S560JV4E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,433
Authorized Distributors
4
Capacitance
56 pF
56 pF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
Tolerance
5 %
5 %
Height
1.02 mm
1 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
0805 250 V 56 pF ±5% Tolerance C0G Multilayer Ceramic Capacitor
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 200V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 5.6e-05uF, Surface Mount, 0805