ITT / Cannon CA3102R28-16P
MIL Series Connector, 20 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ITT / Cannon CA3102R28-16P.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
134
Authorized Distributors
4
Gender
Male
Male
Number of Positions
20
Mount
Flanges, Panel
Panel
Termination
Solder
Solder
Fastening Type
Threaded
Threaded
Orientation
Straight
Straight
Contact Plating
Silver
Silver
Voltage Rating
Current Rating
22 A
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialMS3102E24-7P
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 16 POS Solder ST Box Mount 16 Terminal 1 Port
Amphenol IndustrialMS3102E28-11P
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 22 POS Solder ST Box Mount 22 Terminal 1 Port
ITT / CannonMS3102R28-16SW
Conn MIL-C-5015 Circular SKT 20 POS Solder ST Box Mount 20 Terminal 1 Port
ITT / CannonMS3102E28-16SW
ITT / CannonMS3102E28-16SZ
Amphenol Industrial97-3102A-24-7S
Circular Connector, Threaded, Circular Industrial, Mil - C - 5015 Series (Vg95234), Receptacle
Descriptions
Descriptions of ITT / Cannon CA3102R28-16P provided by its distributors.
Conn Circular PIN 20 POS Crimp ST Box Mount 20 Terminal 1 Port
CONN 5015 CIRC PIN 20 POS SLDR ST WALL MNT
CONN RCPT MALE 20POS SOLDER CUP