ITT / Cannon CA3100R24-28P
MIL Series Connector, 24 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ITT / Cannon CA3100R24-28P.
IHS
Datasheet1 page23 years ago
3 month trend:
-100%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
532
Authorized Distributors
3
Gender
Male
Male
Number of Positions
24
Mount
Cable, Flanges, Panel
Panel
Termination
Solder
Solder
Fastening Type
Threaded
Threaded
Orientation
Straight
Contact Plating
Silver
Silver
Voltage Rating
Current Rating
22 A
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2000-03-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
ITT / CannonCA3102E24-28PW
ITT / CannonCA3102E24-28PZ
ITT / CannonCA3102E24-28PY
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 22 POS Solder ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port
Amphenol Industrial97-3106A-28-11P
Conn MIL-C-5015 Circular PIN 22 POS Solder ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port
Conn MIL-DTL-5015 Circular PIN 24 POS Solder ST Cable Mount 24 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of ITT / Cannon CA3100R24-28P provided by its distributors.
Conn Circular PIN 24 POS Crimp ST Wall Mount 24 Terminal 1 Port
Male Pins,Receptacle,Threaded 24pin Aluminum Alloy 22A