Infineon XC2268I136F128LAAKXUMA1
MCU 16-Bit/32-Bit XC2000 C166 CISC/DSP/RISC 1088KB Flash 3.3V/5V 100-Pin LQFP T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon XC2268I136F128LAAKXUMA1.
SHENGYU ELECTRONICS
Datasheet132 pages11 years ago
IHS
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.30
Introduction Date2012-06-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-06-30
LTD Date2018-12-31
Related Parts
MCU 32-bit ATSAM ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 1.8V/2.5V/3.3V 100-Pin LQFP
MCU 32-bit SAM4E ARM Cortex M4 DSP/RISC/Thumb-2 1024KB Flash 1.2/3.3V 100-Pin LQFP Tray
MCU, 32BIT, CORTEX-M4, 120MHZ, LQFP-100; Controller Family/Series:SAM4S; Core Si
MCU 32-bit ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 3.3V 100-Pin LQFP EP Tray
STMicroelectronicsSTM32F205VGT6
High-performance ARM Cortex-M3 MCU with 1 Mbyte Flash, 120 MHz CPU, ART Accelerator
NXP SemiconductorsMK22FN1M0AVLL12
Kinetis K22: 120MHz Cortex-M4F Performance MCU, 1MB Flash, 128KB SRAM, Full-Speed USB, 100-LQFP
Descriptions
Descriptions of Infineon XC2268I136F128LAAKXUMA1 provided by its distributors.
1MB 3V~5.5V 128MHz 76 LQFP-100-EP(14x14) Microcontrollers (MCU/MPU/SOC) ROHS