Infineon IPI120N04S401AKSA1
40V, N-Ch, 1.9 mΩ max, Automotive MOSFET, I2PAK, OptiMOS™-T2, PG-TO262-3-3, RoHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPI120N04S401AKSA1.
IHS
Datasheet9 pages16 years ago
Inventory History
3 month trend:
-85.09%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2010-04-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
STMicroelectronicsSTI360N4F6
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET
NXP SemiconductorsBUK7E1R6-30E,127
Trans MOSFET N-CH 30V 120A Automotive AEC-Q101 3-Pin(3+Tab) I2PAK Rail
STMicroelectronicsSTI400N4F6
N-channel 40 V, 120 A STripFET(TM) VI DeepGATE(TM) Power MOSFET in I2PAK package
InfineonAUIRFSL8403
Automotive Q101 40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-262 Package, TO262-3, RoHS
InfineonAUIRFSL8405
PowerTrench® MOSFET, N-Channel, 40V, 110A, 2.2mΩ
Descriptions
Descriptions of Infineon IPI120N04S401AKSA1 provided by its distributors.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 40V 120A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-262 Tube
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 40V, 0.0019ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-262AA
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; AEC qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green Product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.