Infineon IKA15N60TXKSA1
600 V IGBT with anti-parallel diode in TO-220 Full-Pak package, PG-TO220-3, RoHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IKA15N60TXKSA1.
IHS
Datasheet13 pages9 years ago
Upverter
Infineon
_legacy Avnet
TME
Inventory History
3 month trend:
-3.83%
CAD Models
Download Infineon IKA15N60TXKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginGermany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-11-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
STMicroelectronicsSTGP7NC60HD
Trans IGBT Chip N-CH 600V 25A 80000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube / IGBT 600V 25A 80W TO220
STMicroelectronicsSTGP14NC60KD
STMicroelectronicsSTGP6NC60HD
STMICROELECTRONICS STGP6NC60HD IGBT Single Transistor, 15 A, 2.5 V, 56 W, 600 V, TO-220, 3 Pins
IGBT 600V 23A 100W TO220 / Trans IGBT Chip N-CH 600V 23A 100000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 12A 88000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 12A 88000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Descriptions
Descriptions of Infineon IKA15N60TXKSA1 provided by its distributors.
Infineon SCT
Trans IGBT Chip N-CH 600V 14.7A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Insulated Gate Bipolar Transistor, 14.7A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
IGBT, SINGLE, 600V, 18.3A, TO-220; DC Collector Current:18.3A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.5V; Power Dissipation Pd:35.7W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Transistor Case Style:TO-220; No. of
IGBT, N, 600V, 15A, TO-220; Transistor Type:IGBT; Transistor Polarity:N; Voltage, Vces:600V; Current Ic Continuous a Max:15A; Voltage, Vce Sat Max:2.05V; Power Dissipation:35.7W; Case Style:TO-220; Termination Type:Through Hole; Collector-to-Emitter Breakdown Voltage:600V; Transistors, No. of:1
Hard-switching 600 V, 15 A TRENCHSTOP™ IGBT3 Discrete copacked with full-rated external free-wheeling diode in a TO-220 Full-Pak package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to the combination of trench-cell and fieldstop concept. The combination of IGBT with soft recovery emitter controlled diode further minimizes the turn-on losses. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.