Infineon FS150R12KE3GBOSA1
EconoPACK™ + B-series 1200V sixpack IGBT Module with Trench/Fieldstop IGBT3 and Emitter Controlled HE diode
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon FS150R12KE3GBOSA1.
Upverter
Datasheet8 pages0 years ago
Infineon
IHS
Elcodis
Inventory History
3 month trend:
+27.27%
CAD Models
Download Infineon FS150R12KE3GBOSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginHungary
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-02-02
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Insulated Gate Bipolar Transistor, 200A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel
Infineon FS150R12PT4BOSA1 IGBT Module, 200 A 1200 V Module, Panel Mount
Trans IGBT Module N-CH 1200V 150A 790W 5-Pin 34MM-1 Tray
Trans IGBT Module N-CH 1200V 220A 690000mW 7-Pin Case SP-6 Tube
Descriptions
Descriptions of Infineon FS150R12KE3GBOSA1 provided by its distributors.
Trans IGBT Module N-CH 1200V 200A 695W 29-Pin ECONOPP-1 Tray
IGBT MOD 1200V 200A 695W MOD