Idec HW4L-M1F20QD-G-24V
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec HW4L-M1F20QD-G-24V.
IHS
Datasheet62 pages7 years ago
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
3 month trend:
-37.01%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.35
Introduction Date2019-04-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, Screw Terminal, Panel Mount
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec ALQW2B9920D-G-24V
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount-threaded
SWITCH OPERATORS, ILLUMINATED PUSHBUTTON, LED, 24 V, 1NO-1NC, GREEN, TW SERIES
Extended Round Button Momentary Contact DPST 5000000Cycles 220V 440V 10000000Cycles , 37mm*30mm
Descriptions
Descriptions of Idec HW4L-M1F20QD-G-24V provided by its distributors.
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec HW4L-M1F20QD-G-24V
PUSHBUTTON, HW SERIES, METAL BZL, FLUSH, ILLUM, LED, 2NO, MOM, GRN, 24VDC
Pushbutton Switches Pushbutton Illuminated 22mm Momentary Flush Round Green 2NO Contact 24V AC24V DC
Idec Corp 22Mm Pushbutton Illuminated
Pushbutton, Mom, Grn, Flush, 24V