Idec ALFW29920D-G-24V
Extended Round Button Momentary Contact DPST 5000000Cycles 220V 440V 10000000Cycles , 37mm*30mm
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec ALFW29920D-G-24V.
IHS
Datasheet43 pages8 years ago
Master Electronics
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
3 month trend:
-45.68%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2018-04-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, Screw Terminal, Panel Mount
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec ALQW2B9920D-G-24V
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec ALW29911D-G-12V
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount-threaded
Descriptions
Descriptions of Idec ALFW29920D-G-24V provided by its distributors.
22Mm Pushbutton Illuminated Rohs Compliant: Yes |Idec ALFW29920D-G-24V
IDEC Corporation ALFW29920D-G-24V Switch 24Vac/Dc Tw Green Led Rnd Pb
Switch Push Button N.O. DPST Extended Round Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Momentary Contact Screw Panel Mount
Pushbutton Switches Pushbutton Illuminated 22mm Momentary Flush Round Green 2NO Contact 24V AC24V DC
Idec Corp 22Mm Pushbutton Illuminated
PUSHBUTTON, MOM, GRN, EXT, 24V DIREC