Idec HW1S-21TF10
Switch Selector N.O. SPST 90° Knob 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw 500000Cycles Panel Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec HW1S-21TF10.
JRH Electronics
Datasheet62 pages13 years ago
Sager Electronics
3 month trend:
-47.93%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.25
Introduction Date2021-10-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Pushbutton Switch, SPST, Latched, 8A, 24VDC, Snap On Terminal, Panel Mount
Switch Selector N.C. SPST 90° Knob 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw 500000Cycles Panel Mount
Pushbutton Switch, SPST, Latched, 10A, 24VDC, Snap On Terminal, Din-rail Mount
Descriptions
Descriptions of Idec HW1S-21TF10 provided by its distributors.
Rotary Switch, 2 Positions, SPDT, Momentary, 10A, 24VDC, Wire Terminal, Knob Type Actuator, Panel Mount
22Mm Selector Switch Rohs Compliant: Yes |Idec HW1S-21TF10
Control Switches 22mm Selector Switch