Idec ALD29911DN-R-120V
Pushbutton, Mom, Red, Ext, 120V Full voltage, 30mm Mounting, LED, 1NO/1NC Contact Blocks
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec ALD29911DN-R-120V.
IHS
Datasheet30 pages14 years ago
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+14.71%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2012-10-31
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Pushbutton Switch, DPST, Off-(on), Momentary, 8A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount-threaded
Pushbutton Switch, DPST, Momentary, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
OmronZAP-1G
Pushbutton Switch, SPDT, Momentary, 15A, 8VDC, Screw Terminal, Panel Mount
OmronZAP-G
OmronZAP-2A
Descriptions
Descriptions of Idec ALD29911DN-R-120V provided by its distributors.
Switch Push Button N.O./N.C. DPST Extended Round Button 10A 440VAC 220VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
Switch, Industrial Pushbutton, 30Mm; Switch Operation:(On); Contact Configuration:spdt-1No, Spdt-Nc; Contact Voltage Ac Nom:600V; Contact Voltage Dc Nom:220V; Contact Current Max:10A; Switch Terminals:screw; Product Range:twtd Seriesrohs Compliant: Yes