Honeywell ZS-00361-12
Sensors, Proximity Sensors, Environmentally Sealed Proximity Sensors
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Honeywell ZS-00361-12.
IHS
Datasheet2 pages11 years ago
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Introduction Date2014-07-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-07-21
LTD Date2020-07-21
Related Parts
Proximity Sensor Inductive NO PNP 1.5mm 12V to 24VDC 4-Pin
Proximity Sensor Inductive NO NPN 1.5mm 12V to 24VDC 4-Pin
Proximity Sensor Inductive NC PNP 1.5mm 10V to 40VDC 4-Pin
Descriptions
Descriptions of Honeywell ZS-00361-12 provided by its distributors.
Proximity Sensor |Honeywell ZS-00361-12
Environment Proof Self Proximity Sensor
Inductive Sensor, 1mm Min, 1.99mm Max
Speed Sensors M12,2KHz, 80mA,ECKO Stainless Steel
ZS Series, One Piece Sensor, Harsh Environment 4-wire dc, Special, Stainless steel, Crastin (Plastic), NO NC Current Source, 14 Vdc to 33 Vdc Environment-proof, self-contained proximity sensor enclosed in a rugged stainless steel housing, designed to meet the requirements of aerospace, ordnance, marine, mass transit and high performance industrial equipment. Operation by the Eddy Current Killed Oscillator (ECKO) principle, which is used to detect metal objects passing in front of the sensing face. Once a target metal is detected, a trigger signal is produced which is then passed through the output conditioning circuitry to give a high or low output, depending on the sensor application.