HIROSE ELECTRIC HIF3BA-50D-2.54R
CONN SOCKET 50POS IDC 28AWG GOLD / 50 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-50D-2.54R.
IHS
Datasheet29 pages8 years ago
Sager Electronics
Hirose SCT
Inventory History
3 month trend:
-6.41%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2002-11-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
HIROSE ELECTRICHIF3BA-40D-2.54R
CONN SOCKET 40POS IDC 28AWG GOLD / 40 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG
HIROSE ELECTRICHIF3BB-50D-2.54R
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Conn IDC Connector RCP 50 POS 2mm IDT RA Cable Mount Milli-Grid™ Tray
Conn IDC Connector SKT 40 POS 2.54mm IDT RA Side Entry Cable Mount Box
TE Connectivity1-111623-1
Conn IDC Connector RCP 50 POS 2mm IDT RA Cable Mount
Conn IDC Connector SKT 50 POS 2mm IDT RA Cable Mount
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-50D-2.54R provided by its distributors.
Hirose SCT
Conn IDC Connector SKT 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Bag
Conn IDC Connector SKT 50POS 2.54mm IDT ST Thru-Hole Bag