HIROSE ELECTRIC HIF3BA-10D-2.54R
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-10D-2.54R.
IHS
Datasheet29 pages8 years ago
Hirose SCT
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2002-11-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-02-28
LTD Date2021-08-31
Related Parts
TE Connectivity2-1393531-6
Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Side Entry Cable Mount
TE Connectivity2-1658527-0
Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Female, IDC Terminal, Blue Insulator, Receptacle
Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Female, IDC Terminal, Black Insulator, Receptacle
Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount
Rec Kit.disc Wire.closed.26Aw |Amp Te Connectivity 1-1445350-0
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-10D-2.54R provided by its distributors.
Hirose SCT
Conn IDC Connector SKT 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tray
28 AWG Socket 2.54mm 2 10pin 203nm IDC , 17.27mm*15.6mm
Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Locking, Black Insulator, Socket
IDC CONN, RCPT, 10POS, 2ROW, 2.54MM;
CONN SOCKET 10POS IDC 28AWG GOLD