Fastron XHBCC-683J-02
Leaded Inductor - Fixed Choke Coil 68000uH 5% 70mA Taped/Ammopack 300 QTY
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron XHBCC-683J-02.
Master Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
4
Inductance
68 mH
68 mH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
65 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
150 Ω
150 Ω
Q Factor
55
Test Frequency
20 kHz
20 kHz
Introduction Date2008-10-23
Descriptions
Descriptions of Fastron XHBCC-683J-02 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 68000uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core