Fastron XHBCC-682J-02
Choke Wirewound 6.8mH 5% 20KHz 95Q-Factor Ferrite 195mA 16Ohm DCR AXL Ammo
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron XHBCC-682J-02.
Master Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
3
Inductance
6.8 mH
6.8 mH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
195 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
16 Ω
16 Ω
Q Factor
95
Test Frequency
20 kHz
20 kHz
Descriptions
Descriptions of Fastron XHBCC-682J-02 provided by its distributors.
Leaded Inductor - Fixed Choke Coil
Fastron
General Purpose Inductor, 6800uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core