Fastron XHBCC-471K-01
Leaded Inductor - Fixed Choke Coil 470uH 10% 875mA Taped/Reel 800 QTY
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron XHBCC-471K-01.
Master Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,402
Authorized Distributors
4
Inductance
470 µH
470 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1.4 Ω
1.4 Ω
Q Factor
25
Test Frequency
20 kHz
20 kHz
Introduction Date2008-10-23
Descriptions
Descriptions of Fastron XHBCC-471K-01 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 470uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
20KHz 1.1MHz 875mA 25 470¦ÌH 1.4¦¸ ¡À10% 16mm