Fastron XHBCC-221K-02
Leaded Inductor - Fixed Choke Coil 220uH 10% 1260mA Taped/Ammopack 300 QTY
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron XHBCC-221K-02.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Master Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
4
Inductance
220 µH
220 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
1.12 A
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
490 mΩ
490 mΩ
Q Factor
25
Test Frequency
20 kHz
20 kHz
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.4000
Introduction Date2008-10-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Fastron XHBCC-221K-02 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 220uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core