Fastron 1206AS-R33J-01
Inductor RF Chip Molded Wirewound 330nH 5% 150MHz 55Q-Factor Ceramic 590mA 620mOhm DCR 1206 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron 1206AS-R33J-01.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Electro Sonic
Burklin Elektronik
Mouser
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,664
Authorized Distributors
4
Inductance
330 nH
330 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
590 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
620 mΩ
620 mΩ
Q Factor
55
Test Frequency
50 MHz
50 MHz
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.4000
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Fastron 1206AS-R33J-01 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.33uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1206
Wire-wound Ceramic RF Chip Inductor
Fastron
1206 WIREWOUND CER IND 330nH 5%
1206 and Larger Surface Mount Inductors 330nH 50 MHz 5% Tol
50MHz 650MHz 590mA 55 330nH 620m¦¸ ¡À5% 1206 4mm*4mm*2.5mm