Fastron 1008AS-4N7J-01
Inductor RF Chip Molded Wirewound 4.7nH 5% 50MHz 17Q-Factor Ceramic 600mA 150mOhm DCR 1008 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron 1008AS-4N7J-01.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
3
Inductance
4.7 nH
4.7 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
150 mΩ
150 mΩ
Q Factor
17
Test Frequency
50 MHz
50 MHz
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.4000
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Fastron 1008AS-4N7J-01 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.0047uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
Wire-wound Ceramic RF Chip Inductor
Fastron
1008 WIREWOUND CER IND 4.7nH 5%