Fastron 1008AS-1R5K-08
General Purpose Inductor, 1.5uH, 10%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron 1008AS-1R5K-08.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,356
Authorized Distributors
3
Inductance
1.5 µH
1.5 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
2.3 Ω
2.3 Ω
Q Factor
35
Test Frequency
7.9 MHz
7.9 MHz
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.4000
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Fastron 1008AS-1R5K-08 provided by its distributors.