Fastron 0805F-3R9K-01
General Purpose Inductor, 3.9uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fastron 0805F-3R9K-01.
IHS
Datasheet1 page3 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Burklin Elektronik
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
3
Inductance
3.9 µH
3.9 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
3.6 Ω
3.6 Ω
Q Factor
20
Test Frequency
7.9 MHz
7.9 MHz
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.4000
Introduction Date2012-11-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Fastron 0805F-3R9K-01 provided by its distributors.
Wire-wound Ferrite RF Chip Inductor
Fastron
0805 WIREWOUND FERR IND 3.9uH 10%