Epson FA-238 25.0000MB-W0
Crystal 25MHz ±50ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 12pF FUND 50Ohm 4-Pin CSMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Epson FA-238 25.0000MB-W0.
Electro Sonic
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
+35.39%
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Malaysia, Thailand
Introduction Date2011-12-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
LTB Date2025-12-15
LTD Date2026-06-30
Related Parts
Crystal 27MHz ±50ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin CSMD T/R
MINI SMD XTL MHZ +/-50PPM 10PF 1K TR
FA-238 Series 24 MHz ±50 ppm 18 pF -20 to +70°C Surface Mount Crystal Unit
Descriptions
Descriptions of Epson FA-238 25.0000MB-W0 provided by its distributors.
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 25MHz Nom
12pF ¡À50ppm ¡À30ppm 25MHz 50¦¸ 200¦ÌW 3.2mm*2.5mm*700¦Ìm
MINI SMD XTL MHZ +/-50PPM 12.0PF 1K TR