ECS International ECS-100A-110.5
Crystal Clock Oscillator 11.05MHz 14-Pin Metal DIP
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ECS International ECS-100A-110.5.
IHS
Datasheet0 pages0 years ago
Master Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+4.77%
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Introduction Date2011-05-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
ECS InternationalECS-100AX-110.5
11.0592MHz XO (Standard) TTL Oscillator 5V 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can
ECS InternationalECS-2100AX-110.5
TH Crystal Oscillator 11.0592MHz 5V 50pF 4-Pin DIP
CTS ComponentsMXO45-2I-11M0592
HCMOS/TTL Output Clock Oscillator, 11.0592MHz Nom
ECS InternationalECS-2100A-110.5
Crystal Clock Oscillator 11.05MHz 8-Pin Metal DIP
1/2 SIZE XTAL OSC MHZ 4 PIN (O/E)
SG-615P Series 11.0592 MHz 5 V ±100 ppm -20° to 70°C Surface Mount Oscillator
Descriptions
Descriptions of ECS International ECS-100A-110.5 provided by its distributors.
Oscillator XO 11.0592MHz ±100ppm TTL 60% 5V 4-Pin Thru-Hole Bulk
TTL Output Clock Oscillator, 11.05MHz Nom
XTAL OSC XO 11.0592MHZ TTL TH