Eaton SD8328-101-R
Inductor Power Shielded Drum Core 100uH 30% 100KHz Ferrite 800mA 430mOhm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton SD8328-101-R.
Master Electronics
Datasheet4 pages9 years ago
Datasheet4 pages14 years ago
Datasheet4 pages9 years ago
IHS
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-0.86%
CAD Models
Download Eaton SD8328-101-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 850mA T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 0.85A 0.365Ohm DCR T/R
Wurth Elektronik744065101
WE-TPC SMT Shielded Tiny Power Inductor
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 50Q-Factor Ferrite 1A 0.287Ohm DCR 3131 T/R
Wurth Elektronik744778520
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 1.06Ohm Max Nonstandard
Descriptions
Descriptions of Eaton SD8328-101-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 100uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
Inductor;Low Profile Shielded Inductor;100uH;0.8A;330 mOhms
SD8328 Series 100 uH ±30% Tolerance 0.8A Shielded SMT Low Profile Power Inductor
POWER INDUCTOR, 100UH, 30%; Inductance:100µH; Inductance Tolerance:± 30%; DC Resistance Max:0.43ohm; DC Current Rating:800mA; Core Material:Ferrite; No. of Pins:2; Inductor Type:Power; Package / Case:3733; Terminal Type:SMD