Eaton HC2LP-1R0-R
Inductor Power Wirewound 1uH 20% 300KHz Ferrite 33A 1.3mOhm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton HC2LP-1R0-R.
Newark
Datasheet4 pages10 years ago
Datasheet2 pages19 years ago
IHS
Electro Sonic
Master Electronics
Jameco
Inventory History
3 month trend:
-35.37%
CAD Models
Download Eaton HC2LP-1R0-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 29A 0.0025Ohm DCR Automotive T/R
Ind Power Wirewound 1uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 2.1A T/R
Ind Power Wirewound 1uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 3.8A T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 1.08A 0.08Ohm DCR 1812 T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 1A 78mOhm DCR 1210 Embossed T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Ferrite 0.51A 0.364Ohm DCR 1206 T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton HC2LP-1R0-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
HC2 Series 1 uH ±20 % Tolerance 33 A Unshielded High Current Power Inductor
IND PWR 1UH 20% 300KHZ FERRITE
Fixed Inductors 1.0uH 42.5A 0.0013oh ms
Inductor High Current Low Profile
HC2LP Nonstandard 0.756Lx0.756W 19.20mmx19.20mm 1muH
IND, HGH CURR,1.0UH,42.5A 2 PAD SMT
INDUCTOR POWER HI CURR 1UH SMD