E-Switch RP8100B2M1CEBLKBLUNIL
Pushbutton Switch, SPST, Off-(on), Round Cap, 100MA, 125VAC, Solder, RP8100 Series
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for E-Switch RP8100B2M1CEBLKBLUNIL.
Future Electronics
Datasheet1 page4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Master Electronics
Factory Futures
New Yorker Electronics
Inventory History
3 month trend:
+51.42%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2008-06-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
PUSHBUTTON SWITCH, SPST, OFF-(ON), 125V AC/50V DC, SOLDER, IP67, RP8100 SERIES
Pushbutton Switch, SPST, Off-(on), Momentary, 0.2A, 50VDC, Quick Connect Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 0.1A, 48VDC, Solder Terminal, Panel Mount
APEM9532CD
Switch Push Button N.C. SPST Round Plunger 0.1A 30VDC Momentary Contact Solder Lug Panel Mount
Pushbutton Switch, SPST, Momentary, 0.1A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount-threaded
Descriptions
Descriptions of E-Switch RP8100B2M1CEBLKBLUNIL provided by its distributors.
PUSHBUTTON, 125mA (AC)/100mA (DC), SPST, Off-(On), Solder, IP67
Curved Round Button Off-Mom SPST-NO -13.60(Dia) 50V 125V 500000Cycles 125mA
Pushbutton Sw, Spst-No-Dm, 0.125A/125Vac; Product Range:Rp8100 Series; Panel Cutout Diameter:13.6Mm; Contact Configuration:Spst-No-Dm; Switch Operation:Off-(On); Pushbutton Actuator Style:Round; Actuator/Cap Colour:Blue Rohs Compliant: Yes |E-Switch RP8100B2M1CEBLKBLUNIL