Diotec TGL41-18A
TVS, Melf, 150°C, 400W, 15.3V, Unidir
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diotec TGL41-18A.
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Diotec TGL41-18A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
This Part
Stock
30,825
Authorized Distributors
3
Breakdown Voltage
18 V
18 V
Clamping Voltage
25.2 V
25.2 V
Peak Pulse Power
400 W
400 W
Peak Pulse Current
15.9 A
Descriptions
Descriptions of Diotec TGL41-18A provided by its distributors.
Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 400W 2-Pin MELF T/R
TVS DIODE 15.3VWM 25.2V DO213AB