Diotec 1.5KE100A
Diode TVS Single Uni-Dir 85.5V 1.5KW Automotive 2-Pin Ammo
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diotec 1.5KE100A.
IHS
Datasheet3 pages0 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Diotec
Burklin Elektronik
Component Distributors Inc.
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
+41.20%
CAD Models
Download Diotec 1.5KE100A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
22,505
Authorized Distributors
4
Polarity
Unidirectional
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels
1
Number of Bidirectional Channels
Breakdown Voltage
100 V
100 V
Clamping Voltage
137 V
137 V
Peak Pulse Power
1.5 kW
1.5 kW
Peak Pulse Current
11.1 A
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code85411000
Introduction Date2001-11-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2012-10-31
LTD Date2013-01-31
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 years ago)
Descriptions
Descriptions of Diotec 1.5KE100A provided by its distributors.
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 81V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon
TVS, D5.4x7.5, 175°C, 1500W, 85.5V, Unidir
TVS DIODE 85.5VWM 137V AXIAL