Diodes Inc. SBR20A100CT-G
Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 10A, 100V V(RRM), Silicon, TO-220AB
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. SBR20A100CT-G.
IHS
Datasheet5 pages13 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+4.68%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
28,588
Authorized Distributors
3
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
TO-220-3
Forward Voltage
640 mV
640 mV
Reverse Voltage (DC)
100 V
Average Rectified Current
10 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2007-01-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. SBR20A100CT-G provided by its distributors.
SBR20A100CT Series 100 V 20 A Through Hole Super Barrier Rectifier - TO-220AB
SUPER BARRIER RECTIFIER TO220AB TUBE 50PCS
TO-220AB Super Barrier Rectifiers (SBR) ROHS
SUPER BARRIER RECTIFIER 20A SBR®