Diodes Inc. DDZ9V1C-7
Zener Diode, 9.1V, 0.47W, Sod-123 Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. DDZ9V1C-7
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. DDZ9V1C-7.
IHS
Datasheet8 pages4 years ago
Future Electronics
DigiKey
Diodes Inc SCT
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-12.00%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2003-07-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Diodes Inc.DDZ8V2C-7
Zener Diode, 8.2V V(Z), 2.55%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Diodes Inc.DDZ10C-7
Zener Diode, 10V, 0.47W, Sod-123 Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. DDZ10C-7
Diodes Inc.DDZ10B-7
Zener Diode, 10V, 0.47W, Sod-123 Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. DDZ10B-7
Zener Diode, 11V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Zener Diode, 8.2V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Diode Zener Single 9.1V 6% 500mW 2-Pin SOD-123 T/R
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. DDZ9V1C-7 provided by its distributors.
Zener Diode Single 9.1V 2.592% 8Ohm 500mW 2-Pin SOD-123 T/R
DDZ9V1 Series 9.07 V ±3% 500 mW Surface Mount Zener Diode - SOD-123
Zener Diode, 9.1V V(Z), 2.59%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Diode - Zener Single 500MW, 9.1V, LF
SURFACE MOUNT PRECISION ZENER DIODE, 2.592%, 0.5µA