Diodes Inc. BZT52C9V1Q-7-F
ZENER DIODE SOD123 T&R 3K / Zener Diode 9.1 V 370 mW ±6.04% Surface Mount SOD-123
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. BZT52C9V1Q-7-F.
IHS
Datasheet5 pages8 years ago
Inventory History
3 month trend:
-25.70%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Zener Voltage
9.1 V
9.1 V
Tolerance
6 %
6 %
Power Dissipation
500 mW
500 mW
Impedance
15 Ω
15 Ω
15 Ω
Max Reverse Leakage Current
500 nA
500 nA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2002-09-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. BZT52C9V1Q-7-F provided by its distributors.
BZT52C9V1 Series 9.1 V 10 mA Surface Mount Zener Diode - SOD-123
Zener Diode Single 9.1V 6.08% 15Ohm 500mW Automotive 2-Pin SOD-123 T/R
Zener Diode, 9.1V V(Z), 6.08%, 0.37W, Silicon, Unidirectional