Diodes Inc. BZT52C5V6SQ-7-F
Zener diode SOD-323 independent withstand voltage: 5.6V current: 3uA@2V
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. BZT52C5V6SQ-7-F.
Future Electronics
Datasheet5 pages9 years ago
Diodes Inc SCT
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SC
SC
Zener Voltage
5.6 V
5.6 V
Tolerance
5 %
5 %
Power Dissipation
300 mW
300 mW
Impedance
40 Ω
40 Ω
40 Ω
Max Reverse Leakage Current
1 µA
1 µA
Forward Voltage
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2002-09-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. BZT52C5V6SQ-7-F provided by its distributors.
BZT52C5V6 Series 5.6V 200mW Zener Diode ±7.14% Automotive SMD - SOD-323
Zener Diode Single 5.6V 7.14% 40Ohm 200mW Automotive 2-Pin SOD-323 T/R
Zener Diode, 5.6V V(Z), 7.14%, 0.2W, Silicon, Unidirectional