Infineon CY7C1470BV33-167AXCT
Synchronous SRAM, NoBL, Pipeline, 73728 Kb Density, 167 MHz Frequency, TQFP-100, RoHS
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C1470BV33-167AXCT.
IHS
Datasheet11 pages6 years ago
Datasheet34 pages22 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-2.00%
Authorized Distributors
1
Case/Package
LQFP
LQFP
Number of Pins
100
Memory Type
RAM, SDR, SRAM
RAM, SDR, SRAM
Density
72 Mb
72 Mb
Address Bus Width
21 b
21 b
Access Time
3.4 ns
3.4 ns
Frequency
167 MHz
167 MHz
167 MHz
Min Supply Voltage
3.135 V
3.135 V
3.135 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V