CW Industries CWR-142-26-0003
26 Position Ribbon Cable Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for CW Industries CWR-142-26-0003.
IHS
Datasheet1 page13 years ago
Peerless Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Picoflex PF-50 Header, Vertical, Low Profile, 26 Circuits, Tin (Sn) Plating, Tube Packaging
Picoflex Through Hole PCB Header, Straight, 26 Contacts, 1 Rows, 1.27mm Pitch
Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Female, Right Angle, Solder Terminal, Receptacle
TE Connectivity / AMP787082-2
CONN, D-SUB, PCB SOCKET, 26POS, RTANG, III SERIES, SOLDER
TE Connectivity9-215079-0
Conn Micro Socket Strip SKT 20 POS 1.27mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Box/Carton
TE Connectivity9-215464-0
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 20 POS 1.27mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Box/Carton
Descriptions
Descriptions of CW Industries CWR-142-26-0003 provided by its distributors.
Board Connector, 26 Contact(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Blue Insulator
Ribbon Cable 4 26pin 2.54¦Ìm , IDC 1.27mm