Cornell Dubilier FCP0805H222G-J1
Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 50V, 2% +Tol, 2% -Tol, 0.0022uF, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier FCP0805H222G-J1.
IHS
3 month trend:
-1.15%
Introduction Date2002-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicECHU1H222GX5
Film Capacitor, Polyphenylene Sulfide, 50V, 2% +Tol, 2% -Tol, 0.0022uF, Surface Mount, 0805
PanasonicECH-U1H222GB5
PanasonicECHU1H222JX5
0805 (2012Metric) FILM CAPACITOR ECH-U(X) 50V 2200pF ±5% 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 63V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.0022uF, Through Hole Mount
Film Capacitor, Polyphenylene Sulphide, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, 0.0022uF, Through Hole Mount
Yageo GroupF211JF222R100L
Cap Film 0.0022uF 100V PPS 2.5% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 150°C T/R
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier FCP0805H222G-J1 provided by its distributors.
0805 (2012Metric) FILM CAPACITOR FCP 50V 2200pF ±2% 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
SMT-FILM CHIP, 0.0022 Cap, 50V | Cornell-Dubilier FCP0805H222G-J1
Capacitor Pps Film, 2200Pf, 50V, 10%, 0805, Full Reel; Dielectric Type:Metallized Pps Stacked; Capacitor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Capacitance:2200Pf; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage(Ac):-; Voltage(Dc):50V Rohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier FCP0805H222G-J1