Coilcraft MSS1260-824KLB
General Purpose Inductor, 820uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4747
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
FarnellMSS1260-824KLB01Cut Tape
19h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft MSS1260-824KLB.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
element14 APAC
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Inductance
820 µH
820 µH
Tolerance
10 %
10 %
Current Rating
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
1.152 Ω
1.152 Ω
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Introduction Date2005-02-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 820uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 0.7A 1.5Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 820uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 0.73A 1.5Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 820uH 10% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 0.45A 2.4Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft MSS1260-824KLB provided by its distributors.
Power inductor, shielded, 10/20/30% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, 820UH, 0.73A, 10%, PWR, 2MHZ
INDUCTOR, 820UH, 0.73A, 10%, PWR, 2MHZ; Inductance: 820µH; RMS Current (Irms): 730mA; Inductor Construction: Shielded; Saturation Current (Isat): 660mA; Product Range: MSS1260 Series; Power Inductor Case: 12.3mm x 12.3mm x 6mm