Coilcraft MSS1038T-333MLC
General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4039
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft MSS1038T-333MLC.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+65.59%
CAD Models
Download Coilcraft MSS1038T-333MLC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-07-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz Ferrite 2.2A 93mOhm DCR Blister T/R
Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz Ferrite 2.2A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 33uH 20% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 1.6A 0.115Ohm DCR T/R
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 3.15A 0.072Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft MSS1038T-333MLC provided by its distributors.
Power inductor, shielded, 10/20/30% tol, SMT, RoHS
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND fixed air core inductor 125C 13MHz 93mOhm 33muH
Surface Mount Power Inductor, AEC-Q200 MSS1038T Series, 33 H, 20%, Shielded, 0.093 ohm, 2.3 A RoHS Compliant: Yes