Coilcraft MSS1038-152NLC
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 7.85A 0.0081Ohm DCR Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft MSS1038-152NLC.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Farnell
Newark
Inventory History
3 month trend:
+14.51%
Introduction Date2005-03-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 1.5uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4039
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 8.8A 0.0095Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 9.2A 0.0095Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 8.9A 0.0077Ohm DCR 3939 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 5.65A 0.01Ohm DCR 3131 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft MSS1038-152NLC provided by its distributors.
Power inductor, shielded, 10/20/30% tol, SMT, RoHS
FIXED IND 1.5UH 7.85A 8.1MOHM SM
Surface Mount Power Inductor, AEC-Q200 MSS1038 Series, 1.5 H, 30%, Shielded, 8100 ohm, 7.85 A RoHS Compliant: Yes
INDUCTOR, 1.5UH, 7.85A, 30%, PWR, 81MHZ; Inductance: 1.5µH; RMS Current (Irms): 7.85A; Inductor Construction: Shielded; Saturation Current (Isat): 7.4A; Product Range: MSS1038 Series; Power Inductor Case: 10.2mm x 10mm x 3.8mm; DC Resistance Max: 0.0081ohm; Inductance Tolerance: ± 30%; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Automotive Qualification Standard: AEC-Q200; Self Resonant Frequency Min: 81MHz