Coilcraft DO3316P-683MLB
Inductor Power Unshielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.5A 200mOhm DCR
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft DO3316P-683MLB.
Coilcraft Direct
CAD Models
Download Coilcraft DO3316P-683MLB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 19Q-Factor Ferrite 1.5A 0.2Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.5A T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 1.8A 0.2Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 1.2A 0.21Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 37Q-Factor Ferrite 1.6A 0.17Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 770mA 210mOhm DCR Blister T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft DO3316P-683MLB provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 68uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5137
Power inductor, 20% tol, SMT, RoHS