Coilcraft 1008CS-560XGLC
Ind Chip Wirewound 56nH 2% 50MHz 65Q-Factor Ceramic 1A 1008 Embossed Plastic T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 1008CS-560XGLC.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
-22.80%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Chip Unshielded Wirewound 15nH 2% 50MHz 50Q-Factor Ceramic 1A 1008 T/R
General Purpose Inductor, 0.056uH, 2%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2520/1008
General Purpose Inductor, 0.056uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.056uH 2% 50MHz 75Q-Factor Ceramic 1.2A 0.12Ohm DCR 1008 T/R
Ind Chip Wirewound 56nH 2% 200MHz 60Q-Factor Ceramic 500mA 0805 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 1008CS-560XGLC provided by its distributors.
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Active Contains Lead Fixed Inductor 125C 1.3GHz 180mOhm 56nH
Fixed Inductors 1008CS AEC-Q200 56 nH 2% 1 A Ceramic
RF inductor, ceramic core, 2% tol, SMT, RoHS
Surface Mount High Frequency Inductor, AEC-Q200 1008CS Series, 56 nH, 2%, 1008 [2520 Metric] RoHS Compliant: Yes
INDUCTOR, 56NH, 2%, 1.3GHZ, RF, SMD; Inductance: 56nH; Product Range: 1008CS Series; DC Current Rating: 1A; High Frequency Inductor Case: 1008 [2520 Metric]; Induct; Available until stocks are exhausted Alternative available