Coilcraft 0402HP-6N8XJLW
General Purpose Inductor, 0.0068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402HP-6N8XJLW.
Coilcraft Direct
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
8,951
Authorized Distributors
1
Inductance
6.8 nH
6.8 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
70 mΩ
70 mΩ
Q Factor
94
Test Frequency
250 MHz
250 MHz
Introduction Date2007-10-12
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.0068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
General Purpose Inductor, 0.0068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
Ind High Current Wirewound 6.8nH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 1.4A 0603 T/R
Ind High Current Wirewound 6.8nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 1.4A 0402 T/R
Inductor RF Wirewound 0.0072uH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 1.4A 0.052Ohm DCR 0603 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402HP-6N8XJLW provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Active Contains Lead fixed air core inductor 125C 5.8GHz 55mOhm 6.8nH