Coilcraft 0402HP-5N1XGLU
General Purpose Inductor, 0.0051uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Farnell0402HP-5N1XGLU05Cut Tape
21h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402HP-5N1XGLU.
Newark
Datasheet2 pages5 years ago
Datasheet2 pages13 years ago
Coilcraft Direct
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2007-10-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-07-02
LTD Date2021-12-31
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.0051uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
General Purpose Inductor, 0.0047uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Inductor RF Wirewound 0.0051uH 2% 250MHz 23Q-Factor Ceramic 0.8A 0.083Ohm DCR 0402 T/R
Inductor RF Wirewound 0.0047uH 2% 250MHz 20Q-Factor Ceramic 0.8A 0.083Ohm DCR 0402 T/R
Inductor RF Wirewound 0.0056uH 2% 250MHz 23Q-Factor Ceramic 0.76A 0.083Ohm DCR 0402 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402HP-5N1XGLU provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 2% tol, SMT, RoHS
Surface Mount High Frequency Inductor, 0402HP Series, 5.1 nH, 2%, 0402 [1005 Metric], 6.8 GHz RoHS Compliant: Yes
INDUCTOR, 5.1NH, 2%, 6.8GHZ, RF, SMD; Inductance: 5.1nH; Product Range: 0402HP Series; DC Current Rating: 1.2A; High Frequency Inductor Case: 0402 [1005 Metric]; In; Available until stocks are exhausted Alternative available